Sutapdintų stogų įrengimas
Atliekame sutapdintų stogų įrengimą
Aprašymas
Sutapdintas stogas kartais dar yra vadinamas plokščiuoju. Tokio tipo stogai dažniausiai yra naudojami pramoniniuose, daugiabučiuose ir visuomeniniuose pastatuose. Individualioje statyboje tokio tipo stogai naudojami labai retai.
Sutapdinto stogo įrengimo darbų eiga panaši kaip įrengiant šlaitinį stogą – pirmiausia įrengiama garo izoliacija, ant jos klojama šilumos izoliacija. Populiariausia naudoti specialias sutapdintiems stogams skirtas mineralinės vatos plokštes, kadangi jos yra nedegios, atsparios temperatūrų svyravimams, yra stabilių matmenų, laidžios vandens garams. Stipris gniuždant – tai gniuždymo įraža esant 10% deformacijai. Sutapdintų stogų plokštės parenkamos būtent pagal šiuos dydžius – apatinės plokštės jis turi būti ne mažesnis nei 30 kPa, o viršutinės – ne mažesnis kaip 50 kPa. Ritininės prilydomosios dangos klijuojamos tiesiog ant šių mineralinės vatos plokščių. Reikėtų rinktis modifikuoto bitumo ir poliesterinio armavimo prilydomąsias ritinines dangas.
Paprastai norint atnaujinti senus sutapdintus stogus tai padaryti yra sudėtinga. Dažniausiai pageidaujama tik vieno - kad stogas nepraleistų vandens, o apie tai, jog stogas turi užtikrinti minimalius šilumos nuostolius, pamirštama. Pats teisingiausias sprendimas – pašalinti visus seno stogo sluoksnius ir įrengti naują stogą. Tačiau dėl aiškių priežasčių tai nepopuliaru. Norintiems tik pakeisti stogo dangą, reikėtų žinoti, jog sename stoge jau yra daug prisikaupusios drėgmės. Jos atsiranda ne tik dėl kritulių, kuriuos praleidžia nesandari stogo danga, bet ir dėl vandens garų, kurie į stogą patenka iš patalpos vidaus. Tai pasakytina ir apie šlaitinius stogus. Senuose stoguose garo izoliacijos dažnai nėra, arba naudota tokia medžiaga, kurios garų laidumas yra pernelyg didelis ir šiandien tokios medžiagos yra nenaudojamos garo izoliacijai. Tai reiškia, kad nors stogas ir bus atnaujintas sandaria danga, vandens garai iš patalpos vidaus vis tiek jame kaupsis. Todėl būtina sąlyga – įrengti veiksmingą stogo vėdinimo sistemą. Populiariausia Lietuvoje rengti ventiliacinius kaminėlius, o dažniausiai yra klijuojamas vienas prilydomosios dangos sluoksnis ant seno ruberoido.
Sutapdintiems stogams įrengti naudojamos bituminės ruloninės hidroizoliacinės dangos ir PVC membranos. Šio tipo stogo konstrukcijos įrengimas yra paprastesnis nei šlaitinio, tačiau labai svarbu, kad būtų naudojamos kokybiškos medžiagos, o darbus atliktų patyrę specialistai.